top of page
  • Yazarın fotoğrafıBerna ÖLCE

Genç Yaşta İmplant Yapılır mı?

Güncelleme tarihi: 4 gün önce

Dental implantlar, yetişkinlerde eksik dişlerin yerine koyulması için tercih edilen tedavi yöntemidir. Peki, travmatik yaralanma veya doğuştan gelen bir durum nedeniyle bir veya daha fazla dişini kaybetmiş çocuklar veya ergenler için dental implantlar uygulanabilir mi?


Genç Yaşta İmplant Yapılır mı? genç yaşta implant yaptiranlar

Dental İmplantlar İçin Minimum Yaş Nedir?

Dental implantların yerleştirilebilmesi için hastanın iskeletsel olgunluğa ulaşmış olması gerekir. Başka bir deyişle, çene kemiği tamamen gelişmiş olmalı ve daha fazla "büyüme atakları" yaşamamalıdır.


İmplantlar ergenlik dönemi tamamlanmadan ve çene hala gelişim halindeyken yerleştirilirse, restorasyonlar kemik gelişimini engelleyebilir ve uzun vadede dayanıklılıklarını riske atabilir.


Olası Komplikasyonlar

  • Isırma sorunları

  • Dişler arasında boşluklar

  • Protez çevresinde kemik kaybı

  • Kraniyofasiyal bölgede estetik değişiklikler


Her genç farklı olmakla birlikte, çene gelişimi genellikle 18, 19 veya 20 yaşına kadar devam eder. Bazı durumlarda, iskeletsel olgunluk tamamlandığında hastalar 20'li yaşlarının ortalarındadır.


Bu nedenle, 18 yaşın altındaki ergenler, iskeletsel olgunluğa ulaşmadıkları sürece genellikle dental implantlar için uygun adaylar değildir.


Yenilikçi İmplant ve Ağız Cerrahisi, kemik gelişiminin yüzde 100 tamamlandığını doğrulamak ve hastanın ameliyata hazır olup olmadığını belirlemek için röntgenler ve diğer büyüme değerlendirmeleri yapar.


genc yaşta takma diş kullananlar kadınlar kulübü

Genç Hastalar İçin Geçici Çözümler

Her yaşta diş kaybının neden olduğu zorlukların farkında olduğumuz için, implantlar için çok genç olanlara alternatif çözümler sunuyoruz. Ağız cerrahlarımız, hasta memnuniyetine ve başarılı sonuçlara bağlıdır, bu da implantların birçok faydasını görmek için birkaç yıl beklemek anlamına gelebilir.


Bu temkinli yaklaşım, kalıcı restorasyonlarınızın uzun vadeli başarısını sağlamak için en iyi yoldur. Bu arada, genel diş hekiminizle birlikte, işlevselliği ve görünümü geri kazandırmak için özel olarak yapılmış bir dental köprü veya kısmi çıkarılabilir protez tasarlayabiliriz.


Genç Yetişkinlerde Dental İmplantların Avantajları

Genç yetişkin olarak dental implantlara sahip olmanın kazançlı bir durum olduğunu unutmayın. Dental implant başarısızlığının en büyük nedeni olan peri-implantitis gelişme riskiniz çok daha düşüktür.


İmplantlarınızı sabitleyecek güçlü ve sağlıklı kemiklere sahipsiniz ve yıllar boyunca güzel bir gülüşün tadını çıkarabilirsiniz!


Yaşa Göre Çene Gelişimi Tablosu

Yaş Aralığı

Çene Gelişimi Durumu

12-15 Yaş

Çene büyümesi devam ediyor

16-17 Yaş

Çene büyümesi yavaşlıyor

18-20 Yaş

Çene büyümesi tamamlanıyor

21+ Yaş

İskeletsel olgunluk tamamlandı


Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

1. Dental İmplantlar İçin Minimum Yaş Nedir?

Dental implantlar genellikle çene gelişimi tamamlandıktan sonra, 18 yaş ve üzeri bireylerde uygundur.


2. Gençlerde İmplant Yerleştirilmesi Neden Riskli?

Ergenlik döneminde çene hala gelişim aşamasında olduğu için implantlar bu gelişimi engelleyebilir ve uzun vadede komplikasyonlara yol açabilir.


3. Genç Yetişkinlerde Dental İmplantların Avantajları Nelerdir?

Genç yetişkinlerde peri-implantitis riski daha düşüktür ve sağlıklı kemikler implantların başarılı bir şekilde yerleşmesine olanak tanır.


4. Dental İmplantlar Yerine Hangi Geçici Çözümler Sunulabilir?

Geçici olarak dental köprüler veya kısmi çıkarılabilir protezler, genç hastalarda diş eksikliğinin işlevsel ve estetik olarak giderilmesine yardımcı olabilir.


Bu bilgiler doğrultusunda, dental implantlar hakkında daha fazla bilgi almak ve uygun tedavi seçeneklerini değerlendirmek için uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz

"Blog yazımızın altındaki yorum bölümüne sorunuzu yazdığınızda, cevabımızı size e-posta olarak göndereceğiz!"

15 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

コメント

5つ星のうち0と評価されています。
まだ評価がありません

評価を追加
bottom of page